HaberlerGÜNCELKonuk Yazarlar

KURTLARIN VE KUZULARIN SEÇİMİ

KURTLARIN VE KUZULARIN SEÇİMİ

Demokrasi, iki kurt ve bir kuzunun akşam yemeğinde ne yiyeceklerini oylamasıdır.

benjamin franklin’e atfedilen “demokrasi iki kurt ve bir kuzunun yemeği oylamasıdır” sözü, popülizmin rasyonalizme üstün geldiği zamanlarda duygularımızı okşuyor. peki bu sözün ardındaki asıl fikir nedir?  Tabii ki oy verenlerin çoğu kuzular ama kanunlar kurt kanunu, buna yanıt verebilmek için, sözün devamını da yazmakta fayda olacaktır. aforizmanın aslı şu şekildedir:

“democracy is two wolves and a lamb voting on what they are going to have for lunch. liberty is a well-armed lamb contesting the vote.”

“demokrasi iki kurt ve bir kuzunun öğle yemeğinde ne yiyeceklerini oylamasıdır. özgürlük ise bu oylamaya itiraz eden tam teçhizatlı (silahlı) bir kuzudur.” kurtlar tarafından yenmek istemeyen bir kuzunun ihtiyaç  duyacağı  silahı, yargı bağımsızlığıdır.  ifade özgürlüğüdür. eleştirel pedagojidir. Bunların öneminden söz edenleri susturmaya çalışanlar ise liberalizme değil, doğrudan demokrasinin kendisine zarar vermektedirler, zira çoğulculuk yoksa demokrasi de yoktur.

Zengin ülkelerin yoksul olanları kafasına göre itip kaktığı, ülkelerin içinde de zenginlerin yoksullara aynısını yaptığı bir düzen. Herkes kapitalizmde tek kutsalın para olduğunu biliyor ama kimsenin bunu açıkça itiraf etmeye niyeti yok. Çünkü para söylenebilecek tüm sözleri satın alıyor, satın alamadıklarını da susturuyor.

Seçimin sonucu ne olursa olsun tüm oyun kurtların kanununa göre oynandı. Bizler de “kuzu kuzu” o oyuna dahil olduk.

Abartıyor muyum? Tüm seçim sürecine damga vuran şeyin para olduğunu inkar edebilir miyiz? Adamların  üst üste dizip kule yaptığı ve harcadıkları  paralar ile değil bir, on seçim kazanılır.

Bugün itibariyle, seçimde kendine algı yaparak gündeme getirip prim yapmak isteyen  resmiyeti olmayan gazetecilerinde bu gün itibariyle 4 yıl süreyle mesailerine ara vermek zorunda kaldıkları bir gerçek.

İlçelerdeki seçim harcaması yapan adayların harcadıkları paralar belki de yönetmek istedikleri belediyenin bütçesi kadar veya ciddi bir oranı kadardır.

Bir de hiçbir etliye sütlüye karışmayıp mikser vazifesi görerek ortalığı karıştırarak prim yapanlar var.

En önemlileri de sorumluluk ve mesuliyet almadan ezberledikleri birkaç söz ile çamurun içinden karşıya batmadan geçenler var. O sözler ve argümanları  kendi zıhları sanıyorlar.

VE KALDIK BAŞBAŞA

 

AYYILDIZ HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir