HaberlerGÜNCELSiyaset

Türkiye’de hayat pahalılığının barometresi  çay- simit hesaplamasıdır

Türkiye’de hayat pahalılığının barometresi  çay- simit hesaplamasıdır

Aydın siyaseti yerel seçim tarihi yaklaştıkça kızışmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde seçim çalışmaları için sahaya çıkan AKP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş, sosyal medya üzerinden paylaştığı video ile algı yaratmaya çalıştı.

Mustafa Savaş’ın bu hamlesine cevap veren Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Aydın İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Dinç yaptığı açıklama ile çay-simit hesabını yaparak acı veren ekonomi tablosunu gözler önüne serdi.

Mustafa Dinç yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “ Türkiye’de hayat pahalılığının barometresi çay- simit hesaplamasıdır.

Simit fiyatlarındaki artış, hayat pahalılığının bir yansıması olarak görülür hatta. Hatta ve hatta 1993 yılında, o zamanlar Refah Partisi’nde siyaset yapan, Recep Tayyip Erdoğan’ın ünlü çay-simit hesabı çok konuşulmuştu. Erdoğan o hesabın sayesinde reytinglerini arttırmış, ekonomiyi eleştirerek siyasette ivme kazanmıştı.

Peki bugün ne oldu? AKP hükümetinin beceriksiz ekonomi politikaları bizi ne hale getirdi? Birçok vatandaşımız için simit tüketmek artık lüks oldu, hele ki yanında bir de çay içmek herhalde rüya haline geldi. Bir simit 10, çay 15 liraya yükseldi. Zeytin sofralardan kalktı, peynir saray mutfaklarında tüketilen bir kahvaltılık olarak  tarih kitaplarında yerini aldı.

Yani sizin anlayacağınız simit bile emekli zammını, öğrencilere verilen zammı solladı geçti. Tutabilene aşk olsun, simite ‘YAKIYOR’ derken cepleri yakan zam oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir