HaberlerGÜNCELReklamlarTanıtım

İNCİRLİOVA EGE MEHTER TAKIMI :”Gönüllü Kültür elçileriyiz”

İNCİRLİOVA EGE MEHTER TAKIMI :”Gönüllü Kültür elçileriyiz”

Dünyanın en eski askeri bandolarından olma özelliği taşıyan mehter takımı, Osmanlı döneminde savaşta birlikleri motive etmek, düşmana korku vermek için oluşturulan mehter takımı, bugün Aydın’ın İncirliova ilçesinin geçim kaynağı ve ilçe ekonomisine canlılık katan bir yapı oldu.

İncirliova Ege Mehter  Derneği Başkanı Mustafa Kuleli , yaptığı açıklamada, ‘’mehteran takımının dünyanın en eski ve ilk alaturka ordu bandosu olarak kabul edildiğini, 18. yüzyıldan itibaren dünyanın birçok yerinde kitleleri etkilediğini  belirtti. Mehteran takımlarımıza Türkiye’nin birçok yerleşim yerlerindeki organizasyonlardan  yoğun talep geliyor. Düğün, nişan, sünnet törenleri ve resmi açılışlarda mehter takımlarımız görev alıyor. ” dedi.

Geçmişte seferlerde düşmanı ürkütücü, yeniçerileri coşturucu ve savaşma azmini artırıcı müzik anlayışı ile etkili olan mehter takımlarının günümüzde ise kültürel seferlere çıktığını bildiren Başkan Kuleli, katıldıkları etkinliklerde bu kültürü tanıtma fırsatı bulduğunu aktararak kendilerinin de gönüllü birer kültür elçisi olduklarını ifade etti.

AYYILDIZ HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir