HaberlerÇevreekonomiGÜNCELTanıtım

TOGİ GÜBRE AYDIN-MUĞLA ANA BAYİİ

TOGİ GÜBRE AYDIN-MUĞLA ANA BAYİİ

Tavuk Gübresi

Doğal yollar ile sebze-meyve üreten kişilerin en önemli endişeleri şüphesiz ki ilaç. tarım ilacı ve kimyasal kullanmamak, hormon eklememek, hibrit olmayan doğal, yerli tohumlar ile tam organik olmasa dahi organiğe en yaklaşmış ürünleri elde etmek büyük bir hobi.

Bitkiler tohum itibariyle çimlenirken, büyürken, meyve-sebze verirken bazı maddeleri dışarıdan almaları gerekir. Hem toprakta bu maddelerin zaman içerisinde azalması ya da hiç bulunmaması hem de bitkinin daha güzel bir şekilde büyüyüp daha leziz ürünler vermesi için gübre kullanmak bir gerekliliktir.. Tavuk gübresi fiyatı torbası 50 kg 250,00 TL. – Tavuk gübresi sıvı 20kg 550TL

Tavuk Gübresi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tavuk gübresi kullanırken dikkat edilmesinde yarar görülen bazı önemli konular vardır. Bu önemli konulardan ilki hiçbir dışkı gübresinin bitkiye doğrudan verilmemesi gerekliliğidir. Eğer dışkı seklindeki gübreleri bitkiye doğrudan verirseniz istediğiniz sonuçları elde edemeyecek ve vermiş olduğunuz emeğin çok büyük bir bölümünü kaybetmiş olacaksınız. Özellikle hastalıklar ve yabancı otlar açısında bayağı bir problem yaşamanız olası bir hale gelecektir.

Ayrıca taze bir şekilde kullanılan dışkı gübreleri toprağın yapısında da değişiklik meydana getirerek pH dengesini bozacaktır. Bu nedenle hayvan gübreleri fermante edildikten sonra yani halk arasında yanmış gübre diye bilinen forma getirilerek verilmelidir. Buradaki yanma sözcüğü bildiğimiz ateş ve alev ile yakma işlemi değildir. Gübreyi fermantasyona bırakma işlemidir. Fermantasyona bırakılan doğal gübrelerde iç sıcaklık çok yüksek olacağı için bu olay yanma işlemi olarak tabir edilmektedir.

Tavuk Gübresinin Özellikleri Nelerdir? 

Organik tavuk gübresi Azot (N), Kalsiyum(Ca), Potasyum (K), Magnezyum (Mg), Kükürt bileşenleri (S) , Fosfat (P), Çinko (Zn) gibi bitkinin yalnızca dışarıdan alabileceği elementler açısından zengin bir gübredir. Toprak düzenleyici özelliği bulunur, toprağın işlenmesi ve su tutma kapasitesinin yükseltilmesi konusunda da yardımcıdır. Doğal bir gübredir. Bu nedenle doğal ve organik üretim yapan kişilerin en önemli yardımcılarındandır, Doğal bir gübre olduğu için çeşitli kimyasallar gibi doğaya atık bırakmak suretiyle çevreye herhangi bir zarar vermez, Topraktaki yararlı olan mikroorganizmalar için de besleyici bir özelliği bulunur, bunlar ve daha pek çok farklı özellikleri sonucunda kaliteli ve verimli ürün alınmasını sağlamaktadır. Her şeyden önemlisi granül tavuk gübresi tamamen doğaldır, doğa tarafından bizlere hediye edilmiştir

Tavuk Gübresi Nasıl Kullanılır?

Fermante edilmiş, yani olgunlaşmış durumda ki tavuk gübresini direkt ya da şerbet şeklinde bitkilerinize, sebzelerinize, çiçeklerinize vermeniz mümkün. Eğer katı halde kullanacaksanız çiçeğinizin gövdesinden bir miktar uzağa toprağı 7-8 cm derinlikte kazarak uygulama yapabilirsiniz. Eğer Saksı içerisinde yetiştirme yapıyorsanız fidelerinizin ya da çiçeklerinizin yer aldığı saksının çeperine bu şekilde yerleştirme yapmanız yeterli olacaktır.

Tavuk Gübresi Hangi Bitkilerde Kullanılır?

Tavuk gübresi özellikleri açısından pek çok bitkiye iyi gelmektedir. Tavuk gübresinden üretilmiş olan organik gübre, zeytin, domates, patates biber, fındık, çay, üzüm, mısır,pamuk gibi meyve ve sebze yetiştirilmesi aşamasında ve çiçek bakımı, sera üretimi, park ve bahçeleri yeşillendirmek için topraktan alınmakta olan verimi arttırır, özellikle insan ve çevre dostu olması sebebiyle doğal dengenin yeniden kurulmasına destek olur.

Tavuk Gübresinin Neye Faydası Olur?

Toprak verimini arttırır. Yeşillendirme işlemlerinde daha güzel sonuçlar için kullanılmaktadır. Organik tarım ürünlerini destekler. Kaliteli bitki yetiştirme için yarar sağlamaktadır.

Tavuk Gübresi Ne Kadar Kullanılır?

Ağaç başına 3-5 kg tavuk gübresi atılmalıdır. Süs Bitkileri ve çimli alanlara m2’ye 200-300 gr civarında kullanılmalıdır. Sebze yetiştirmek içinse dekara 150-200 kg kadar atılır.

İBRAHİM KAYMAK

0.554 293 40 01 /

İNCİRLİOVA / SÜLEYMAN ÇAMLICA BLV.NO:125

AYYILDIZ HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir