HaberlerGÜNCELTanıtım

MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık; Türkiye’nin geleceği kadınlarımızın üstleneceği yapıcı role, yapacakları değerli çalışmalara ve eşsiz fedakârlıklara yakından bağlıdır.”

MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık; Türkiye’nin geleceği kadınlarımızın üstleneceği yapıcı role, yapacakları değerli çalışmalara ve eşsiz fedakârlıklara yakından bağlıdır.”

Başkan Alıcık 5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin yıldönümünde yaptığı açıklamada; ” Avrupa Ortaçağda kadınlar cadı diye katlederken, Türk-İslam medeniyeti kadını baş tacı, gönül sultanı, ömür umranı olarak görmüş, böyle kabullenmiştir.

İlk Türk devletlerinde kağanın yanında mutlaka eşi de yer almış, alınan kararlarda söz sahibi olmuştur.

Hatta tarihin değişik dönemlerinde hükümdar koltuğunda Türk kadınları oturmuş, devletlerini sevk ve idare etmişlerdir.

Şu da bir gerçektir ki, Türk kadını ihtiyaç olan her durumda varlığını göstermiş, ileri atılmış, kendisini hatırlatmış ve sorumluluktan kaçmamıştır.

Türk kadını milli şerefimizin abidesidir.

Türk kadını milli bekamızın beşiğini sallayan güvencedir.

Nitekim Türk kadını yuvasının da, yurdunun da zarafet, zeka ve ziynetle taçlanmış mimarıdır.

3 Nisan 1930 tarihli Belediye Kanunu ile oy kullanma hakkına, 26 Ekim 1933’te muhtar ve ihtiyar heyetleri seçiminde oy kullanma ve seçilme hakkı yasalaşan Türk Kadını, tam 89 yıl önce bugün, yani 5 Aralık 1934’de milletvekili seçme ve seçilme hakkını elde etmiştir.

Yapılan ilk yerel seçimde bugünkü Karpuzlu ilçesinin muhtarı Gül Esin Türkiye Cumhuriyeti’mizin ilk kadın muhtarı seçilmiştir, bizim için gurur kaynağıdır.

Böylelikle demokrasi kültürümüz daha da derinleşmiş, daha da genişlemiştir.

Eğer bugün son yurdumuzda hür ve müstakil bir biçimde nefes alıp verebiliyorsak, bunda tarihe altın harflerle geçmiş ve elleri öpülesi kadınların büyük bir payı bulunmaktadır.

Evinde eş ve anne, işyerinde el emeği ve göz nuru, sosyal hayatta fedakârlık numunesi ve namus nişanesi olan kadınlarımıza çok şey borçlu olduğumuz tartışmasızdır.

Türk kadını kuruluşta da, kurtuluşta da sürekli ön planda yer almış, bu aziz vatanın yükünü omuzlayanlar arasında sivrilerek hayranlık uyandırmıştır.

Türkiye’nin geleceği kadınlarımızın üstleneceği yapıcı role, yapacakları değerli çalışmalara ve eşsiz fedakârlıklara yakından bağlıdır.

Bu itibarla parti olarak her zaman kadınlarımızın yanındayız, her şart altında Türk kadının hak ve hukukunu savunmaya devam edeceğiz.

Cennet Aydın Kentimizin tarihinde iz bırakmış ; Türkiye Cumhuriyetimizin ilk kadın muhtarı Gül Esin’i, Kurtuluş Savaşımızın kahraman kadın efeleri Aydın Baltaköylü Arşın Teyze’yi (Aysın Bacı), Efe Ayşe’yi( Çete Ayşe) Aydın Kentimizin ilk kadın milletvekili Eczacı Piraye Levent hanımefendiyi, yazar Leman Kısa Hoca hanımı, Yenipazarlı Kabarıkların kızı TRT Halk Müziği sanatçısı, Muazzez Türüng’ü, Türkiye’nin ilk kadın hâkimi Sökeli Adalet Yıldırım’ı, şehit düşmüş, vefat etmiş tüm hanımefendikeri rahmetle hürmetle anıyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün ” Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” sözüne layık Türk  kadınına seçme ve seçilme hakkının yıldönümünde, Aydın kentimizin saygıdeğer hanımefendileri başta olmak üzere, ülkemizin her tarafındaki kadınlarımızın bu anlamlı gününü kutluyor, Türk ve Türkiye Yüzyılında , Türkiye Cumhuriyetimizin 100. Yaşında hepsine sağlık, mutluluk ve esenlik içinde sağlıklı ömür diliyorum. Kadın insandır. Erkek İnsan evladı, İyi ki varsınız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir