HaberlerGÜNCELMagazin

İstanbul’lu Kadın Terzi  zamana direniyor!

İstanbul’lu Kadın Terzi  zamana direniyor!

Eskinin en gözde mesleklerinden biri olan terzilik, zamanla unutulmaya başlandı. Teknolojiye ve hazır giyime inat, İncirliova’da bu mesleği hala icra edenler de var. Bunlardan biri de Aydın İli İncirliova İlçesi Cumhuriyet Mahallesi  413 sokak 5 numarada yıllardır terzilik ve tadilat işleri yapan Terzi Nermin zorluklara  rağmen çocukluk mesleğini devam ettirdiğini söyledi.

Sanatını icra ettiği dükkanında kumaşa yön veren Terzi Nermin, şunları söyledi:

“10 yaşından beri bu mesleğin içindeyim. Eski zamanlarda terzi ve tadilat işi çok revaçtaydı. Şu anda git gide bu meslek yok olmak üzere. Eskiye göre şimdi işler yüzde elli yok. Terzilik mesleğinin iyi bir durumda olmadığını belirten Ali Aktepe, “Meslek bitmiş, sanatkârlık bitmiş. Eskiden mesela sanatkârın bir değeri vardı. Artık şimdi millet ona bakmıyor. Millet nerede ucuz varsa ona koşuyor. Ucuz olunca da kişi işini iyi yapmıyor. Yapmayınca da vatandaşın verdiği para boşa gidiyor. Eskiden sanata, terziliğe saygı olursu şimdi öyle bir şey kalmadı. Her şey hazır, çabuk üretilip çabuk tüketiliyor maalesef. Eskiden terzilere yaptığı sanata göre fiyat biçilirdi. Şimdi ürün kaliteli olsun olmasın fark etmiyor markasına bakılıyor marka ise kaliteli zannediliyor.”

‘ÇIRAK BULAMIYORUZ’

Çırak bulmakta zorlandığını ifade eden Terzi Nermin, “Bulsak bile nasıl çalıştıracağız. Ben kazanmıyorum ki ona vereyim. Bu mesleğin devamı için yeni ustaların yetiştirilmesi gerekiyor” dedi.

AYYILDIZ HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir