ÇevreGÜNCELHaberlerYurt İçi

Aydın’da 2 bin 23 mavi servi fidanı toprakla buluştu

Aydın’da 2 bin 23 mavi servi fidanı toprakla buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Cumhuriyet’in 100. yılına özel oluşturulan “100. Yıl Cumhuriyet Ormanı” için Aydın’da toplam 2 bin 23 mavi servi fidanı toprakla buluştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesinde başlatılan ağaçlandırma seferberliği çerçevesinde her yıl 11 Kasım’da kutlanan Milli Ağaçlandırma Günü, bu yıl da Cumhuriyetin 100. yılına özel bir etkinlikle kutlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Cumhuriyetin 100. yılına özel 2023 farklı yerde milyonlarca fidan toprakla buluşturuldu. Bu çerçevede ülke genelinde olduğu gibi Aydın’da da kurulan “100. Yıl Cumhuriyet Ormanı” için ağaç dikim etkinliği gerçekleştirildi. Aydın’ın merkez ilçesi Efeler’de bulunan Mimar Sinan Mahallesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte hazırlanan 2 bin 23 mavi servi fidanının dikimi yapılarak geleceğe nefes olundu.

Aydın Valisi Yakup Canbolat’ın da katılımıyla gerçekleştirilen dikim etkinliğine ise yoğun bir katılım oldu. Etkinlik öncesinde kısa bir konuşma yapan Aydın Valisi Canbolat, temennilerinin daha yeşil ve yaşanabilir bir dünyayı gelecek kuşaklara bırakabilmek olduğunu vurguladı.

Yüzde 40’ı ormanlarla kaplı olan Aydın’da gelecek nesillere güzel bir çevre kazandırmayı amaçladıklarını ifade eden Vali Canbolat; “Toplumda çevre konusunda farkındalığı yükseltmek amacıyla 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde ülke genelinde Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına özel ‘Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes’ etkinliği gerçekleştirilmektedir. İlimizde de Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına özel düzenlenen etkinlik kapsamında Efeler ilçesi Mimar Sinan Mahallemizde fidanları toprakla buluşturarak ve gelecek nesillere güzel bir çevre kazandırmak amacıyla bizlerde bugün bir araya gelmiş bulunuyoruz. Aydın Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanında bir nokta doksan üç hektar alanda 2023 mavi servi fidanını bugün toprakla buluşturacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Aydın Valisi Yakup Canbolat başkanlığında programa katılan kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler, fidan dikimi etkinliği gerçekleştirdi. Etkinliğe katılan öğrenciler ile birlikte fidan dikimi yapan Vali Canbolat, öğrencilere ormanların önemini kısaca anlatarak, dikilen fidanlara birlikte can suyu verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir