Haberler

EMANETE SAHİP ÇIKALIM

EMANETE SAHİP ÇIKALIM

Sokakta yaşayan can dostlarımızı kışın soğuk yüzünü göstermeye başladığı zaman nasıl koruyabiliriz? Öncelikle soğuk havalardan etkilenmemeleri için karınlarının tok olması gerekir. Onlar için bir kap su ve yem bırakalım. Tabiki sokak hayvanları dediğimizde kediler ve köpekler gelmemeli sadece. Kanatlı dostlarımızı da unutmayalım . Onlar içinde ağaçlara yemlikler asılabilir, pencere dışlarına da yemler ve su kapları bırakabilirsiniz. Karnı doyan bir can soğuk havalarda daha sonra barınacak bir yer aramaya başlar. Onlar için çok basit bir şekilde kulübeler yapabiliriz.

Karton kolilerden, çöp torbasına, strafor köpüklerden evlerimizde bulunan battaniye çarşaf gibi malzemelerle, çocuklarımızla birlikte onlara yuvalar yapabiliriz. Hem çocuklarımız mutlu olur, hem de can dostlarımıza sıcacık bir ev vermiş oluruz. Havaların soğumaya başlayacağı bu günlerde unutmamamız gereken bir şey daha; can dostlarımızın sularının kış günü donmaması için içine birkaç damla sıvı yağ damlatalım zira sıvı yağ suyun donmasını önler. Evet karnımız doydu, kalacak yerimiz de var peki diğerleri.

Bu korunaklı hayatı yaşayamayanlar nerelere sığınacak? Tabi araçların motor kısımlarında. LÜTFEN araçlarımızı çalıştırmadan önce mutlaka KAPUTA birkaç kez vuralım. Soğuktan araçlara sığınmış kedilerin genelinde çok acı çekerek can verdiklerini unutmayalım.

Bir başka konu da  yardıma ihtiyacı olan hasta ve yaralanmış bir canın tedavisi için en yakın İlçe Belediyelerin kontrolünde olan hayvan bakım merkezlerine ulaşıp yardım isteyebilirsiniz.

Merhamet en güzel duygudur. Unutmayalım ki onlar Allah’ın bizlere emanet ettiği sessiz kullarıdır. Zamanı gelindiğinde konuşacaklardır. Emanete sahip çıkalım ki merhamet bulalım.

ORTAKLAR / Ş.Ö.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir