HaberlerKonuk Yazarlar

Siyasette Yaşa Takılmayanlar!

Siyasette Yaşa Takılmayanlar!

14 Mayıs 2023 seçimleri AKP’nin 21 yıllık tarihinde en zor kazandığı seçim olmuştur. Seçim öncesi seçmeni memnun edebilmek için pek çok yasada değişiklik yapıldı.

Seçimleri kazanabilmek için “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” ile ilgili bir yasa da çıkarılmıştı. Bu yasanın devletimize nasıl büyük bir yük getirdiğini zamanla daha iyi anlayacağız. EYT’den faydalanıp emekli olanlar bana darılmasın ama bu kambur devletin sırtında her yıl daha da büyüyecektir.

Aslında bugün emeklilik alt yaş sınırı ile ilgili değil de emeklilik üst yaş sınırı ile ilgili yazmak istiyorum…

Ahmet bey, çok donanımlı ve mesleğine aşık bir öğretmendi. Binlerce öğrenci yetiştirdi, fakat 65 yaşına gelince devlet dedi ki, “sen bu yaştan sonra eğitim veremezsin, çekil bir köşede otur.”

Nuray hanım iyi bir hakimdi. Adaletli kararlar vererek hem devleti hem milleti koruyor, kolluyordu. Fakat 65 yaşına gelince devlet dedi ki, “sen bu yaştan sonra doğru ve adil kararlar veremezsin, çekil bir köşede otur.”

Murat bey yardımcı hizmetler sınıfından Maliye binasının temizliğinden sorumluydu. İşini büyük bir titizlikle yapıyor herkesin takdirini topluyordu. Fakat 65 yaşına gelince devlet dedi ki, “sen bu yaştan sonra temizlik bile yapamazsın, çekil bir köşede otur.”

Alper bey çok çalışkan ve başarılı bir Ziraat Mühendisiydi, beş tane de yeni tohum çeşidi geliştirmiş ve tescil ettirmişti. Fakat 65 yaşına gelince devlet dedi ki, “sen bu yaştan sonra toprağı ekip dikemezsin, çekil bir köşede otur.”

Ne kadar disiplinli bir asker veya polis olsanız da, uzman bir doktor, harika projelere imza atan bir mimar, başarılı bir hesap uzmanı, hassas bir müfettiş veya hangi meslekten olursanız olun emeklilik yaşınız dolduğu gün devlet sizi kapıya koyuyor ve “sen bu yaştan sonra artık verimli olamazsın, çekil bir köşede otur.” diyor.

Devlet, 65 yaşını geçen memuruna yargıçlık, polislik, mühendislik, doktorluk hatta temizlikçilik bile yaptırmıyor.

“Sen bu yaştan sonra artık verimli olamazsın, çekil bir köşede otur.” diyor.

 

Ama konu siyasetçiler olunca işin rengi değişiyor.

70 yaşında, 75 yaşında bile milletvekili seçilebiliyor, Kişisel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlandığı bu yaşlarda, ülkemizin ve milletimizin geleceğine yönelik her yasanın çıkarılmasına karar verebiliyorlar…

Hatta ülkemizin savaşa girip, girmeyeceğine bile bu milletvekilleri karar veriyor.

 

Aynı konu yerel yönetimlerde de geçerli…

65 yaşını geçkin bir siyasetçi belediye meclis üyesi olabiliyor, belediye başkanı olabiliyor… Sonra o şehre yapılacak bütün yatırımlara bu dedeler karar veriyor.

 

Ayrıca siyasette Cumhurbaşkanlığı dışındaki makamlara aday olmak veya seçilmek için ilkokul mezunu olmak yetiyor.

Yani ilkokul mezunu bir vatandaş milletvekili veya belediye başkanı seçilebiliyor ama onun emrinde çalışacak memurlardan önlisans, lisans, yüksek lisans diploması isteniyor.

Sizce de bu işte bir yanlışlık yok mu?

 

65 yaş üstü siyasetçilerimiz bilgili, birikimli, tecrübeli olabilir ama mademki yaş kemale ermiş, artık kendi partilerinde onursal başkan olarak saygın kişiliklerini muhafaza etmeliler…

Böylece umut vaat eden, pırıl pırıl genç beyinlere fırsat tanınmış olacaktır.

Aynı zamanda eğitim durumuna da bir alt sınır getirilmesi halinde siyasette argo dili bitmiş olacak, temsil ettiği kitlenin sorunlarını meclise taşıyarak çözüm yollarını bulacak kapasitede, konusunda uzman, sesini yükselten değil sözünü yükselten milletvekili ve yerel yöneticilerimizin sayısı artacaktır.

Seçilenin üst yaş sınırı ve eğitim düzeyi alt sınırını yeniden düzenleyecek bir yasa çıkarılması Türk siyasetini bir üst lige çıkaracaktır.

 

İmam Hüseyin SAVAŞ

23.10.2023 / AYDIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir