GÜNCELHaberlerTanıtımYurt İçi

BEYAZA BÜRÜNEN PAMUK TARLALARINDA HASAT HEYECANI

BEYAZA BÜRÜNEN PAMUK TARLALARINDA HASAT HEYECANI

Tarımda oldukça zengin ürün çeşitliliğine sahip Aydın’da, sağladığı kazanç dolayısıyla “beyaz altın” olarak nitelendirilen pamukta hasat heyecanı yaşanıyor.

Tarımda söz sahibi kentte, çiftçilerin ekim yaptığı ürünler arasında pamuk da yer alıyor. Çiftçinin yaklaşık 50 bin hektardan fazla gerçekleşen pamuk üretimi yaptığı tarlalarda, hasat dönemi eylül sonunda başladı. Beyaza bürünen tarlalar ise adeta görsel şölen sunuyor.

Aydın’da yaklaşık 50 bin hektardan fazla alanda pamuk üretimi yapıldığını dile getiren İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Oğuzhan Ülgüdür, tarlaların ise İncirliova, Koçarlı, Germencik, Söke ve Efeler ilçelerinde yoğunluk oluşturduğunu belirtti. Başkan Ülgüdür pamuk üretimiyle ilgili şunları söyledi:

‘’Pamuk hasat dönemin Eylül ayı sonunda başlayıp, geç ekim, ikinci ürün ekimi gibi aşamalarla hasadın kasım sonuna kadar devam ettiğini kaydetti’’.

İncirliova/Germencik Ovası’nda üretici İsmail Gül’ün tarlasındaki pamuklara beraberce gezdik.

Üretici İsmail Gül ise, bahar aylarında ektikleri pamuğa çok emek verdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Eğer çiftçi yıllık ürettiği ürünlerde sıkıntı yaşamaya başlarsa, değişkenlik olur. Mısıra geçer, yoncaya geçer. Tabii hep arayış içindedir. Hükümetin, maliyetimizin üzerine yaşam standardımızı belirleyecek bir fiyat oluşturmasını bekliyoruz. Biz bir sonraki dönemde ekim yapabilmek adına rahat bir pozisyona girmek istiyoruz. Ben size şunu söyleyeyim. Eğer bu rakamlar değişmezse, çiftçi seneye kendi tarlasını dahi ekmeyecek. Ama şu bilinmeli ki, Ege Bölgesi’nin ana lokomotif ürünü pamuktur. Siz pamuğun kimyasını bozduğunuzda bütün piyasaları etkilersiniz. Yani verdiğin fiyatlarla çiftçiyi koruyan bir pozisyona gelmelisin. Bu günün koşullarında biz pamukta en az otuz lira gibi bir rakam bekliyoruz. Türkiye’deki işsizlik oranlarını değiştiren etkenlerden biri de tarım” diyerek sözlerine son verdi.

AYYILDIZ AYDIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir