ekonomiGÜNCELHaberlerTanıtım

YUMURTA TAVUKLARI VE CİNSLERİ

YUMURTA TAVUKLARI VE CİNSLERİ

Dünyanın önemi bir kısmına özgü bazı kuş türleri arasında yer alan tavuklar, özellikle de köy yollarında, kırsal kesimlerde kümeslerde ve çayırlarda özenle beslenen canlılar arasında yer alır. İnsanlara pek çok bakımdan verim sağlayan tavuklar; beslenme ve gıda sektöründe çok önemli konumlar arasında yer alır.

Yumurta tavuk türleri, yumurta alabilmek için beslenen tavuk türleridir. Yumurta için beslenen kümes hayvanlarında ise, tavuklar en başta gelir. Yumurta tavuğu, ırkları içinde yıllık verdikleri yumurta sayısına göre de önemli farklılıklar gösterir. Yumurtacı tavuk ırklarının yumurta verimleri de çok yüksektir.

Ataks, Atak-S ve Timdet Tavukları: 12 ve 16. Haftanın sonunda ise, yumurtlama yaptığı için satımına başlanır. Organik tavukçuluk ve salma tavukçulukta sık sık kullanılır. Yıllık olarak 360-370 adet yumurta üretir. Günlük olarak da 120-125 gr yem tüketir.

İncirliova ve civar yerleşim yerlerindeki vatandaşlarımız şayet bu yumurta türü tavukları sahip olmanız için İncirliova Ziraat Odası Genel Sekteri Emrah Sayın’la irtibata geçmeniz gerekmektedir. Bu yumurta tavukları özel olarak sipariş üzerine getirtilip satılmaktadır.

0.505 285 39 57

AYYILDIZ HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir