ekonomiGÜNCELHaberlerTanıtım

TZOB Genel Başkanı Bayraktar incirde rekolte beklentisini açıkladı

TZOB Genel Başkanı Bayraktar incirde rekolte beklentisini açıkladı

Aydın’da incir hasatına katılan Şemsi Bayraktar; “Bu sene rekoltenin 350 bin ton, kuru incir üretimimizin de 90 bin ton civarlarında olmasını bekliyoruz”

Ofisi, 2019 yılında incir alımı yapmıştı. Yine fiyatların düşmesi halinde Toprak Mahsulleri Ofisi, piyasaya girmesi ve incir alımı yapması bizden talep ediliyor. Bu da fevkalade önemli. Bir de bu incirin ihracatı genelde Avrupa Birliği’ne yapıyoruz. Dolayısıyla bunu dikkate alarak, iyi tarım uygulamalarına ve organik tarım üretimine önem vermemiz gerekiyor incirle alakalı. Bununla ilgili de çalışmalarımızın ve üretici eğitimlerinin yapılması gerekiyor” dedi.

İhracatta ilk yükleme tarihinin geç açıklanmasının üreticileri mağdur ettiğini ve üreticilerden ilk yükleme tarihinin kaldırılmasına yönelik taleplerin olduğunu dile getiren Bayraktar, “Bunun dışında özellikle bu bölge üreticilerinin bir sıkıntısı var. Onu söyleyelim. İhracatta ilk yükleme tarihi geç açıklanıyor diyorlar. Doğru, yani özellikle bu geç açıklama üreticimizi mağdur ediyor. Bu açıklama tarihinin de bu manada kaldırılmasını talep ediyorlar. Bir de bunun dışında tabi incir besin değeri açısından fevkalade bir ürün. Çok kıymetli bir ürün. Ve bu ürünün tanıtımını çok iyi yapmak zorundayız. Bu hem ülke insanımızın sağlıklı beslenmesi açısından önemli, hem ihracatımızın da daha fazla üretim yaparak ihracatımızın artması bakımından da çok önemli. Çünkü rakama baktığımızda aşağı yukarı 330 milyon dolar civarında ihracat yaptığımızı da görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu rakamın da tabi artması mümkün. Ben üreticilerimize, bol bereketli bir hasat diliyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir