HaberlerSiyaset

Meral Akşener İYİ Parti’nin yol haritasını açıkladı

Meral Akşener İYİ Parti’nin yol haritasını açıkladı

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Büyük Taarruz’un yıldönümü Afyonkarahisar’da konuştu. Yerel seçime ilişkin yol haritasını açıklayan Akşener, tüm siyasi partilere, seçime ayrı ayrı girme çağrısı yaptı. Akşener, “Yerel özellikler ve talepler doğrultusunda, elbette işbirlikleri olabilir.” dedi.

“BEN SUSTUM YÜZDE 60 İLE KAZANIRIZ DİYENLER SUSMADI”

-Peki bizim eksiklerimiz yok mu? Tabii ki var. Biliyorsunuz, seçimlerin muhasebesi konusunda, bir süredir, suskun kalmayı tercih ettim.

-Tüm siyasi partilerin, seçmenleri ile helalleşmesine, herkesin hatalarını değerlendirmesine, imkan tanımak gerekiyordu. Bilimsel veriler ışığında, hakikatin ortaya çıkmasına, alan açmak gerekiyordu.

-Ben de, hem kendimize, hem de bu yenilginin paydaşlarına, kendi hatalarımızla, baş başa kalacağımız, bir zaman tanımak istedim.

-Ancak geldiğimiz noktada, görüyorum ki; bu iyi niyetimiz, yeni bir suiistimal alanına, dönüştürülmek isteniyor. Tefekkür için büründüğümüz sessizlik, Yalanların, daha fazla yankılanmasına sebep oluyor.

-Şimdiye kadar, en çok susması gerekenler, ilk önce konuştular.Hataları ile yüzleşmesi gerekenler, bu fırsatı, kendi kabahatlerini, gizlemek için kullandılar.

-Biz, hakikate yol verdik, ama onlar, yalanlar üretmeye devam ettiler. Ez cümle; ben sustum ama, “yüzde 60 ile kazanırız.” diyenler susmadı. Bilimsel verileri masaya koyan ben sustum.

Ama o verileri, yırtıp atanlar susmadı. Televizyonlara çıkıp, utanmadan, sıkılmadan, yüzsüz yüzsüz, seçimin faturasını, bize yüklemeye kalktılar.

GÜNAH KEÇİSİ İLAN ETMEYE KALKTILAR

-Ve ne yazık ki, yeni bir umuda tutunmak isteyen milyonlar, umut yerine öfkeyle doldu. Oysa yapmamız gereken, hatalarından ders almış bir muhalefet olarak, milletimizin huzuruna çıkmaktı.

-Bunun yerine, saray medyası ve sözde muhalif medya, el birliği içinde, İYİ Parti’yi ve Meral Akşener’i, günah keçisi ilan etmeye kalktılar.

-Ve hakikati en yakından bilenler, çıkıp da, tek kelam etmedi. Üzülerek söylüyorum ki; bu sessizliği sürdürmek, artık mümkün değildir.

-İYİ Parti’ye yönelik, bir kumpas hevesine kapılanlar karşısında, susmamız, artık mümkün değildir. Eğilip bükülmeye çalışılan hakikati, daha fazla bekletmek, artık mümkün değildir.

-2023 seçimlerine girerken, Sayın Erdoğan karşısında, açık farkla seçimi kazanacak, iki aday çıkardık. 20 senede ilk kez. Evet, 20 senede ilk kez.

-Milletimizin sevgisini kazanıp, Sayın Erdoğan’a karşı, belirgin şekilde üstünlük kuran, iki adayımız oldu.

ÖZÜR DİLİYORUM

-Yaptığımız tüm kamuoyu araştırmalarında, ki buna, Türkiye’nin en köklü, en itibarlı araştırma şirketleri dahildir, bu iki arkadaşımızın, rahatlıkla Cumhurbaşkanı seçileceğini gördük.

-İstisnasız, tüm araştırmalarda, bu sonucu gördük. Bunun da ötesinde, 3 sene boyunca, il il, ilçe ilçe yaptığımız ziyaretlerde, milletimizin bize açıkça söyledikleri de, bu sonucu doğruladı.

-Ve bunun üzerine, ben de, milletimize bir söz verdim. “13’üncü Cumhurbaşkanı, Millet İttifakı’nın adayı olacak.” dedim. Hatta bunun için, samimiyetimden şüphe duyulmasın diye, kendi adaylığımdan feragat ettim. Çünkü ben, seçimleri kazanmak, Türkiye’yi düze çıkarmak için, iktidarı sandıkta yenmenin, yeterli olacağını düşündüm.

-Ama asıl sorunun, kendi saflarımızda olduğunu göremedim. Bu nedenle, yüce Türk Milleti’nden, özür diliyorum.

-Ben, bu iki arkadaşımızın yolunu açmak için, elimden gelen her şeyi yaptım. Hiçbir kişisel beklentim olmadan, onları destekledim.

-Ama onların yolunu kapatanlara, maalesef engel olamadım. Özür dilerim! Önleri kesilmek istendiğinde, yardımlarına koştum, yanlarında durdum. Ama onları paçalarından tutup, aşağı çekenlere engel olamadım. Özür dilerim!

BUGÜN DE ARKASINDAYIM

-Ben, milletimizin, omuzlarında taşıdığı, umudunu bağladığı, bu iki arkadaşımızın, milletimizin bu tarihi çağrısına, kulak vereceklerini düşündüm.

-Ama maalesef yanıldım. Onlara, bu ateşten gömleği giydiremediğim için, özür dilerim! Allah şahittir ki; Ne yaptıysam, seçimleri kazanmak için yaptım. Ne yaptıysam; Önümüzdeki tarihi yol ayrımında, milletimiz kazanabilsin diye yaptım.

-Ne yaptıysam; Umut yaşasın, milletin iradesi, sonuca yansısın diye yaptım. Ve ne yaptıysam, bugün de arkasındayım.

-Keşke herkes, bizler kadar fedakar, bizler kadar yürekli olabilseydi. Ama maalesef olamadılar. Onlar adına da özür dilerim!

-Ama tüm bu yaşananlara rağmen, yine de herkesin, bir şeyi çok iyi, bilmesini istiyorum: Biz, bundan sonra da, gerektiği yerde, yine ve yeniden, yeter ki, milletimiz kazansın diye, yeter ki, Türkiye kazansın diye, her türlü fedakârlığı yapacağız.

-Fakat bundan sonra, bu fedakârlıktan, Yalnız ve yalnızca, milletimizin faydalanacağından, emin olacağız!

-Milletimiz için yapacağımız fedakârlıklardan, Siyasi rant devşirmeye kalkan, hesapçı zihniyetlere, geçit vermeyeceğiz.

-Çünkü bu saatten sonra, ne bizim, ne de aziz milletimizin; Heba edecek oylarımız yok! Birilerinin ihtirasları uğruna, boşa akıtacak terlerimiz yok! Kendisine kariyer kovalayanlar için, harcayacak mesaimiz de yok!

BAHANE ÜRETİLEMEZ

-İYİ Parti olarak seçimlerden bu yana, İl ve ilçelerimizdeki, tüm teşkilatlarımızla beraber, seçim sonuçlarına ilişkin çalıştık, tartıştık ve en nihayetinde, değerlendirmelerimizi tamamladık.

-Bugün, ülkemizdeki seçim sistemine göre başarı; 50+1’i sağlamak demektir. Dolayısıyla biz, bu seçimi kaybettiğimizin bilincindeyiz.

-Bizim için; Milletin kararının üstünde bir karar, millet iradesinin üstünde bir irade yoktur.
Sandıktan çıkan sonuç üzerinden, milletle tartışılmaz. Milletin iradesi sorgulanmaz, yargılanmaz, bahane üretilmez.

-Çünkü siyasetin özelliği budur. Siyasetçi, seçmeni velinimet görür ve karşısında hazır olda durur.

Siyasetçi, talip olandır. Seçmen, karar verendir. Eğer ki siyasetçi, talip olduğu şeyi, seçmenden alamıyorsa, döner ve kendine bakar.

-İşte tam olarak burada, bizim İYİ Parti olarak, kendimize yaptığımız, en temel eleştiri; Sesinizi duymakta gösterdiğimiz başarıyı, ne yazık ki, o sesi duyurmakta, gösterememiş olmamızdır. Biz, bu başarıyı, neden gösteremediğimize de çalıştık. Vardığımız sonuç da; olağanüstü gayretler sarf etsek bile, mevcut ittifak sisteminin yapısı gereği, buna alan tanımaması oldu.

-Biliyorsunuz, Türk siyaseti, 2018 yılından itibaren, Partili Cumhurbaşkanı seçmek için, ittifak sistemlerine, mahkûm oldu.

“Mahkûm oldu” diyorum; Çünkü bu durum, ne yazık ki siyaseti, dört işleme indirgedi. Artık Türkiye’de siyaset yaparken; Milletin talepleri yerine, aritmetiğe bakılmaya başladı. Milletin kendisi değil, millete tepeden bakıp, millet adına ahkâm kesenler dinlenmeye başladı.

OYUN BOZANLIKLA SUÇLANDIK

-Seçim kazanmanın yolu; “Nasıl milletin teveccühü alınır?” yerine, “Nasıl ittifak yapılır?” sorusunda aranmaya başladı. Partilerin aldığı oy oranlarını, gelişigüzel alt alta toplayarak; seçimin kazanılacağı düşünüldü.

-İşte böyle bir ortamda da, bizler, İYİ Parti olarak; Milletin sesini, taleplerini ve beklentilerini, dile getirdiğimiz için, oyunbozanlıkla suçlandık.

-Biliyorsunuz önümüzde, yerel seçimler var. 2023 seçimlerini, çantada keklik görenler, şimdi de yerel seçimleri, âdeta bir genel seçim havasında, değerlendirmeye başladılar. Yine tüm gündemi, sayısal oranları yarıştırarak, ittifaklara çekmeye çalışıyorlar.

-Hâlbuki yerel seçim, bir genel seçim değildir. Her yörenin, belirli özellikleri vardır. Her siyasi parti, o yöreyi bilen, tanıyan, ve geliştirme iddiasında olan, kadrolarıyla birlikte, milletin huzuruna çıkar.

-Eğer ki, toptancı bir anlayışla, yerel seçimi, bu niteliğinden uzaklaştırıp; Merkez-yerel bütünleşmesine götürür; ya da sayısal ittifaklara yönlendirirsek; bu, yereli ortadan kaldırmak olur.

Yereli ortadan kaldırmak ise, demokrasiyi ortadan kaldırmaktır. Çünkü yerel seçimler, çoğulculuğun yaşadığı yerdir.

-İttifak kurmak, elbette belirlenen adayların, seçilmesine katkı sağlıyor. Ancak başarıyı, ittifakın, matematiksel bir yaklaşımla değil, ilkesel bir yaklaşımla yapılması getiriyor.

-Biz, 2019 yerel seçimlerinde; Hem toplumsal zeminde, hem de adaylarda, bu durumu gördüğümüz için, bir teklifte bulunduk, ittifak kurduk ve başarılı olduk.

KENDİ KADROLARIMIZLA GÖREVE TALİP OLACAĞIZ

-Önümüzdeki yerel seçimlerde ise, İYİ Parti olarak, elbette kendi kadrolarımızla, milletimizin huzuruna çıkacağız. Ve göreve talip olacağız.

-Yerel seçimi, bir genel seçim rekabeti çerçevesinde okumadan, yerel özellikleri, dikkate alarak, milletimizin iradesinin tecellisine, imkân sağlayacağız.

-Bu vesileyle; Buradan, tüm siyasi partilere de, açık ve net bir çağrıda bulunmak istiyorum: Gelin, hep birlikte; Vatandaşlarımızın, siyasi tercihlerini, ve yerel özelliklerini yansıtacağı, bir rekabet ortamı oluşturalım.

-Gelin, hep birlikte; Türk siyasetinin, bugün içinde bulunduğu, ve milletimizin aleyhine çalışan, siyasi pragmatizm sarmalından, çıkmasını sağlayalım. Gelin; tüm siyasi partiler, hep birlikte, ayrı ayrı seçimlere girelim, ve milletimize hizmet için yarışalım.

ELBETTE İŞ BİRLİKLERİ OLABİLİR

-Yerel özellikler ve talepler doğrultusunda, elbette işbirlikleri olabilir. Ancak biz, İYİ Parti olarak; Hür ve millî siyaset anlayışımız gereği; Gizli gündemleri olan, kendi menfaatleri için, bizim sırtımızda kurban kesen, şahsi hayallerini ve kariyerlerini önceleyen, mevcut güç ve siyasal ilişkilerine, destek arayan, marjinal ve bölücü yapılarla yakınlaşan, hiç kimseyle, herhangi bir işbirliği yapmayacağız. Çünkü böyle bir iş birliğinin;

-Milletimize, hiçbir yararının dokunmayacağı gibi, hem siyasete, hem de partimize, zarar vereceğini düşünüyoruz.

Bu yüzden, İYİ Parti olarak öncelikli amacımız; Partilerle ittifaktan önce, milletimizin partimizle ittifak yapmasını sağlamak olacak. Türkiye’nin, iyi ve cesur insanları;

-Biliyorum ki uzun bir zamandır; bizi bir yerlere konumlandırmaya, adlandırmaya ve istikametimizi belirlemeye, fevkalade hevesli olanlar var.

-Oysa biz, rüzgara göre, yön değiştirmediğimiz için, bugün buradayız. Yaprak gibi uçuşanlara karşı, biz hala buradayız.

Dün neredeysek, bugün de oradayız. Bizim, hiçbir zaman, birilerinin yaptığı tanımlamalara, ihtiyacımız olmadı. Ne omuz atarak, ne de omuz vererek, birilerinin bize, istikamet çizmesine, asla izin vermedik.

-Milletimizin bize gösterdiği istikametten başka, istikamet bilmedik. Nitekim aynı ilk günkü gibi, bugün de;

ROTAMIZ NET, PUSULAMIZ MİLLET!

-O nedenle, şimdiden söyleyeyim; Biz bu yolda, gözü dönmüş hırslar peşinde yürümüyoruz! Çetele hesaplarıyla, siyaset yapmıyoruz! Öncelikle milletimizin, sesine kulak veriyoruz!

Dolayısıyla bu yolda, herkesi de kabul etmiyoruz! her gelene, ‘evet’ demiyoruz! Mesela bu yolda; Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘e düşman olanlara, ‘hayır’ diyoruz.

Cumhuriyet değerlerimizi hiçe sayanlara, ‘hayır’ diyoruz.

Demokrasimizle meselesi olanlara, ‘hayır’ diyoruz.

Mesela bu yolda; “TÜRK” demekten korkanlara, ‘hayır’ diyoruz.

Andımızdan rahatsız olanlara, ‘hayır’ diyoruz.

Anayasamızın, ilk 4 maddesiyle sorunu olanlara, ‘hayır’ diyoruz.

Mesela bu yolda; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, milletiyle, birliğiyle, bütünlüğüyle ilgili, karın ağrısı olanlara, ‘hayır’ diyoruz.

Terörle ve bölücü unsurlarla ilişkisi olanlara, ‘hayır’ diyoruz.

Terörün gölgesinde, ne gizli, ne açık işbirlikleri hayal edenlere, ‘hayır’ diyoruz.

İnancımızı çatıştıranlara, ahlakımızı yozlaştıranlara, yüce dinimizi, siyaset ve ticaret için, istismar edenlere, ‘hayır’ diyoruz.

Milli duygularımızı sömürmeye kalkanlara, bol slogan, sıfır icraat üretenlere, biat üzerinden vatanseverlik ölçenlere, ‘hayır’ diyoruz.

Otoriterliğe alıştıranlara, toplumsal öfke üzerinden, siyaset dayatanlara, milletimizi yenilgi yenilgi büyüyen, küçük zaferlerle, oyalamaya çalışanlara, ‘hayır’ diyoruz.

Gençlerimizi hor görenlere, Türk kadınını, aşağı bilenlere, ‘hayır’ diyoruz.

Milletimizin has evlatlarına, öteki diyenlere, siyasi bölücülüğe alet etmeye kalkanlara, terörün girdabına sokmaya çalışanlara, ‘hayır’ diyoruz.

Hür ve millî siyaset ülkümüzde, sadece kişilere değil, Türkiye’nin önünü tıkayan, her türlü, şımarık anlayışa, ‘hayır’ diyoruz.

Mesela danışıklı ilişkilerin, siyaseti başkalaştırmasına, ‘hayır’ diyoruz.

Seçmeni çantada keklik gören, Kendisine mecbur ve mahkûm kabul eden, buyurgan siyasete, ‘hayır’ diyoruz.

Kuyruk siyasetine de, teslimiyetçi siyasete de, ‘hayır’ diyoruz.

Milletimizin ve memleketimizin çıkarları yerine; şahsiyete, egolara ve ideolojik eğilimlere bağlı, dış siyasete, ‘hayır’ diyoruz.

Fikir sunmak ve çözüm üretmek yerine, düşmanlık üreten, hakaret üreten, öteki üreten siyasete, ‘hayır’ diyoruz.

Milletine hesap vermeyen, devleti bir ahlak ve hukuk kurumu olarak görmeyen, milletin emanet ettiği makamlara birer ganimet ve mülkiyet anlayışıyla yaklaşan siyasete, ‘hayır’ diyoruz.

İşte tüm bunlara, bizim gibi, ‘hayır’ diyen herkesi; bugün buradan, bir kutlu yürüyüşe, davet ediyorum. Hiçbir makam ve mevkiye, zihnini ipotek etmeyenleri, Hür ve millî siyaset anlayışıyla, beraber hareket etmeye davet ediyorum.

-Bu vatana kalbini veren, her anlayıştan Türkiye sevdalılarını, liyakatli ve basiretli insanlarımızı, mücadelemize davet ediyorum! Tarihimizin, defalarca kez şahitlik ettiği; “Milletiyle beraber, ilelebet muzaffer” düsturunu, Bugün, Cumhuriyetimizin, 100’üncü yılında, yeniden canlandırmaya davet ediyorum.

-Millî siyasetin, iradenin ve kadroların, Türkiye’yi yönetmesi için, taşın altına, sadece ellerimizi değil, gövdemizi de koymaya davet ediyorum.

-Sultan Alparslan’ın yüreğindeki cesaretle, Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonundaki cesametle, Türkiye’nin, millî yükselişini, hep beraber, gerçekleştirmeye davet ediyorum. Yiğit kardeşlerim, cesur dava arkadaşlarım! Büyük bir cihangirin dediği gibi: Ya bir yol bulacağız, ya da bir yol açacağız. Ya doğru rüzgârı yakalayacağız, Ya da biz, o rüzgarın ta kendisi olacağız. Partimizin 6’ncı kuruluş yıl dönümünde, 25 Ekim’de; Hür ve millî siyaset anlayışımızın, temel taşlarını içeren; Demokratik Millî Yükseliş Beyannamemizi, Aziz Türk milletinin, takdirine sunacağız. İktidar olmak için, Bu bayrak, rüzgâr bekliyor. Ve o rüzgâr sizsiniz!

-Büyük Türk Milleti’nin, bizlere yüklediği sorumluluğa, hazır olun! Milletimiz için, milletimizle beraber mücadele etmeye, hazır olun! “Milletiyle beraber, ilelebet muzaffer!” ruhuyla, ter dökmeye hazır olun! Asla unutmayın!  Unvanımız kanımızdır. Sermayemiz canımızdır. Yükümüz imanımızdır. Vatan emrederse duramayız, cenk ederiz. Şöhret, ad, şan, bize yasak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir