Haberler

DAR GELİRLİ MİKROGİRİŞİMCİ KADINLARA İYİLİK YAPMAK İSTER MİSİNİZ?

DAR GELİRLİ MİKROGİRİŞİMCİ KADINLARA İYİLİK YAPMAK İSTER MİSİNİZ?

“Kendimize yardım ettiğimiz zaman anlık mutluluk hissederiz. Başkalarına iyilik yaptığımızda ise mutluluğumuz sürekli olur.”

Nobel Barış Ödülü sahibi Prof. Dr. Muhammed Yunus’un dünya da öncülüğünü yaptığı yoksullara yönelik mikrokredi uygulaması, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Kurucusu Prof. Dr. Aziz Akgül önderliğinde Türkiye’de 2003 yılında uygulanmaya başlanmıştır (www.tgmp.net).

Türkiye Grameen Mikrofinans Programında (TGMP) yoksul kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarını sağlayan ve küçük bir sermaye olan mikrokredi desteği şimdiye kadar 200 binden fazla yoksul kadın mikrogirişimciyi ekonomik hayata dâhil ederek 1 milyar 250 milyon lira aşan mikrokredi dağıtılmıştır. Türkiye Grameen Mikrofinans Programı halen 64 il 93 şubede aktif olarak 45 binden fazla dar gelirli kadına mikrokredi desteği sağlamaktadır.

Yeterli finansman kaynağı bulunması durumunda, yaklaşık 6 milyondan fazla yoksul kadının mikrogirişimci yapılması hedeflenmektedir.

Ülkemizde yoksulluğun azaltılmasında uygulanan ana strateji hibe şeklindeki yardımlardır. Hibe şeklindeki yardımlar; çalışamayacak durumda bulunan yaşlı, engelli ve hastalara evlerine kadar gidilerek ihtiyaç duydukları nakdi ve ayni şekilde yapılmalıdır. Ancak, çalışabilecek durumda olan yoksullara hibe yardımları yerine, onların yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmasına katkıda bulunacak şekilde, küçük birer sermaye olan mikrokredi verilerek, kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmaları sağlanmalıdır. Hibe yardımlarla asla yoksulluk önlenemez. Her yoksula hibe yardımı yapılması da ayrıca çok ciddi bir kaynak israfıdır.

“Yoksulluğu torunlarımızın ziyaret edeceği bir müzeye koyalım.”

“Çalışamayacak durumda olan hasta, yaşlı ve engellilerin dışında hiç kimseye hibe verilmemelidir. Mikrokredi yoksulluk için önemli bir çözümdür.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir