HaberlerMagazinTanıtım

ORTAKLAR BERBER ÖZKAN AKKUŞ

‘Bir Berber Bir Berbere’

ORTAKLAR BERBER ÖZKAN AKKUŞ

Bir Berber Bir Berbere’ isimli kitapta Gökhan Akçura’dan Barış Bıçakçı’ya, Ercan Kesal’dan Hasan Ali Toptaş’a 17 yazarın yazısı yer alıyor. Diş çekmek, sünnet, hacamat, iğne, pansuman yapmak gibi işlere de bakan berberlerden bugünün saç boyayan, manikür-pedikür yapan, kaş alan berberlerine uzanan faydalı ve okuması eğlenceli bir kitap bu. Germencik İlçesi Ortaklar Mahallesi Atatürk Caddesi 11 numarada yıllardır faaliyetini sürdüren erkek berberi Özkan Akkuş ile güzel bir nostalji sohbet ettik.

Eski tip bir berber ya da modern bir saç tasarım salonu, kasabada ya da şehirde, geçmişte ya da bugün… Bir berberde hiç değişmeyen şey nedir?
Berberler, erkeklerin sosyalleşme ihtiyacının giderildiği en önemli yerlerdir; ‘kurtarılmış bölgeleri’dir. O yüzden değişmeyen şey erkek muhabbetidir. Onların deyişiyle ‘bir bayanın yanında asla konuşulamayacak’ mevzular konuşulur. Sansür yoktur.

Tabii. Ama sen müdavimsen duyabilirsin dedikoduyu. İlk kez gittiysen önce seni tartarlar; hangi takımı tutuyorsun, nerelisin, siyasi görüşün ne? İki tabu vardır: Türklük ve erkeklik. Dini referansları öne çıkaran berberle Atatürkçü berber söz konusu Türklük ve erkeklik olunca aynı düşüncede birleşir.

Hep bir şans daha verirsin. Yamuk kesiyor ama çok tonton, gitmezsem üzülür diye bırakamazsın. Bir de başka berbere gidip ona geri döndüysen hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Romantik ilişki gibi… Saçına bakıp “Kime kestirdin?” der, “Hani beni seviyordun?” der gibi… En son gittiğim nostaljik bir berberdi, çok seviyordum. Ama bir tıraş 2.5 saat sürüyordu! Bıraktım. Arada uğrayıp hatır soruyorum. Her defasında “Tıraşa niye gelmiyorsun?” diyor. Onun için önemli olan o çünkü, işini insanı memnun etme sanatı gibi görüyor ve “Sanatımı neden beğenmiyorsun?” diye merak ediyor.

AYYILDIZ HABER

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir