BelediyelerHaberlerYurt İçi

Germencik Belediyesi’nden depremzedelere psikolojik destek semineri

Germencik Belediyesi’nden depremzedelere psikolojik destek semineri

Germencik Belediyesi, afet bölgesinden ilçeye gelen depremzede ailelere ve çocuklarına yönelik etkinlik düzenledi. Ailelere deprem travması sonrasında uzman aile danışmanların sunumuyla yapılması gerekenlerle ilgili seminer verilirken, çocukların ise müzik eşliğinde resim, boya gibi çeşitli aktivitelerle moral bulmaları sağlandı.

Germencik Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli depremlerden dolayı ilçeye gelen ve Elitium Otel’de kalan depremzedelere yönelik, otelin konferans salonunda seminer düzenledi. Depremzede vatandaşlara psikolojik destekte bulunmak amacıyla Aile ve Sosyal Yaşam Danışmanı Yaşam Koçu Nilay Bircan Bilgin ile Sosyal Hizmet Uzmanı Aile Danışmanı Deniz Çete’nin sunumlarıyla verilen seminerde bilişsel terapi, doğal afet sonrası aile içi iletişim, travma sonrası stres bozukluğu, nefes terapisi, yas sonrası stres yönetimi konularına değinildi. Seminerin sonunda ‘sürecin nasıl yönetilebileceği’, ‘nelerin iyi geleceği’ gibi sorulara da yanıt verildi.

ÇOCUKLAR MORAL BULDU

Serüven Eğitim ve Sanat Merkezinin katkısıyla da depremzede çocukların iyi vakit geçirmeleri için etkinlikler düzenlendi. Müzik, resim, boyama, yaratıcı drama gibi farklı sanatlara katılmaları sağlanan çocukların moral bulmaları amaçlandı. Depremzede vatandaşların her zaman yanlarında olduklarını kaydeden Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, “Ülke olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları, sorunları çözmek için birlik ve beraberlik içerisinde Germencik Belediyesi olarak canla başla çalışıyoruz. Sosyal ve psikolojik olarak onlara katkı sunmak için elimizden gelenin fazlasını yapmaya devam edeceğiz. Bunun yanında depremin ardından büyük travma yaşayan çocuklarımıza da bu süreçte özen gösteriyoruz. Evlatlarımıza yönelik etkinlikler düzenleyerek moral çalışmalarıyla depremin psikolojik etkilerini atlatmalarını amaçlıyoruz. Hep birlikte iyileşeceğiz, yaralarımızı el birliyle saracağız.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir