HaberlerKonuk Yazarlar

Sulu Parkın Kuru Parka Dönüşümü

Sulu Parkın Kuru Parka Dönüşümü

2020 yılı Temmuz ayında (ki, henüz İncirliova’ya taşınmamıştım) gazetede rastladığım bir haber dikkatimi çekmişti. Haber başlığı şöyleydi;

“İncirliova Belediyesi, Sulu Parka köprü yaptı.”

Birkaç ay sonra İncirliova’ya taşınınca köprüyü de gördüm. Metal gövdeli, ahşap zeminli bir köprüydü.

Bu köprü kime ihale edildi, belediye bütçesinden kaç lira harcandı?

Bilmiyorum.

Aradan iki yıl geçti…

Bir sabah uyandım ve baktım ki, köprü yerinde yok!

*

Belediye köprüyü kaldırmıştı. Açılışı belediyenin web sayfasından duyurulan gazetelere haber olan köprü, sessiz sedasız kaldırılmış, yerinde yeller esiyordu.

Bu arada Korona salgını döneminde ilçe halkının sağlığı için önlem olarak Sulu Parktaki banklar kaldırılmıştı.

Yaklaşık beş – altı ay önce Belediyemiz Korona tehdidinin bittiğine kanaat getirmiş olacak ki, Sulu Park’a beton gövdeli ahşap oturaklı banklar yaptı.

Bu banklar kime ihale edildi, belediye bütçesinden kaç lira harcandı?

Bilmiyorum.

Birkaç ay sonra bu bankların beton olan gövdeleri dekoratif taşlarla kaplandı.

Bu kaplama işi kime ihale edildi, belediye bütçesinden kaç lira harcandı?

Bilmiyorum.

İlk başlarda bu gereksiz israftan dolayı biraz üzülmüş olsam da, kaplama işi bitip de, ortaya şık bir görüntü çıkınca, “çok güzel oldu be!” dedim.

Bir sabah uyandım ve baktım ki, banklar yerinde yok!

*

Aynı dönemde Sevgi Yolunun sağındaki ve solundaki yolların parke taşları söküldü yenileriyle değiştirilmeye başlandı. Her biri tahminen 200 veya 250 metre uzunluğunda olan bu iki yol birbirine paralel olarak devam ediyor ve Sulu Parkın bitiminde birleşiyordu.

Yolun yeni parkeleri döşenirken ağaçları kesmek suretiyle yolun bazı kısımları bir miktar genişletildi. Ama bu küçücük iki yolun parke taşlarının değiştirilmesi işi iki ay kadar sürdü.

Halbuki gelişmiş belediyeler bu kadar sürede, üstgeçitler, altgeçitler, arıtma tesisleri, futbol sahaları, her semte basketbol sahaları, çok amaçlı semt salonları, kapalı pazar yerleri ve daha birçok projeyi bitirebilirdi…

Neyse lafı uzatmayalım,

Bir sabah uyandım ve baktım ki, Sulu Park da yok!

*

Ne demek Sulu Park yok!

Basbayağı yok işte,

İncirliova’nın sembollerinden biri olan Sulu Park gitmiş, yerine Kuru Park gelmişti…

Sulu Parkın içindeki havuz hafriyatla doldurulmuş, üstüne beton atılmış, çevresindeki bitkilerin ve ağaçların önemli bir bölümü sökülmüştü.

Yani park kupkuru bir görüntüye bürünmüştü.

*

Şimdi bütün bu yap-boz işlerin masrafları belediye başkanının cebinden çıkıyorsa israftır. Yok eğer belediyenin bütçesinden harcanıyorsa o zaman zaten haramdır. Belediye bütçesinde henüz doğmamış torunlarımızın bile hakkının olduğu unutulmamalıdır.

İncirliova’mız makyajı değil, kalıcı eserleri hak eden bir ilçedir. Var olan eserler üzerinde değişiklikler yapmak yerine, yeni projeler hayata geçirebilirseniz İncirliova’mıza değer katmış olursunuz.

Aksi halde sürekli büyüyen, nüfusu hızla artan bu ilçe büyümeyle orantılı bir gelişme kaydedemediği için köy gibi görünmeye mahkûm kalacaktır.

 

İmam Hüseyin SAVAŞ

23 Şubat 2023 / İncirliova – AYDIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir