HaberlerekonomiGÜNCEL

SSK, BAĞ-KUR, Memur Emeklisine Çifte Zam Müjdesi!

SSK, BAĞ-KUR, Memur Emeklisine Çifte Zam Müjdesi!

Milyonlarca emekli vatandaş ekonomik koşullar nedeniyle geçim sıkıntısı çekiyor. En düşük emekli maaşı 5500 TL olarak belirlenirken bu rakam ne yazık ki açlık sınırının bile altında kalıyor. SSK BAĞ-KUR memur emeklisi vatandaşlar devletten yeni bir çözüm bekliyor. Bir yandan Temmuz ayında yapılacak ara zamma gözler çevrilirken bir yandan da bayram ikramiyesi için beklentiler yüksek. Bayram ikramiyesi ile ilgili yeni zam iddiaları gündeme gelmeye devam ediyor. 14 milyon emekli vatandaşında beklentisi Bu nedenle giderek yükseliyor. Peki, 2023 emekli bayram ikramiyesi ne kadar olacak? Bayram ikramiyesine zam gelecek mi?

Bayram İkramiyesi Zammı Beklentisi Artıyor

Emeklilere devlet tarafından dini bayramlar öncesinde bayram ikramiyesi ödeniyor. 2018 yılında başlayan uygulama bu yıl da devam edecek. Bayram ikramiyesi ilk olarak 1000 TL ödenmeye başlanmıştı. Ancak pandeminin ilk senesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Bayram ikramiyesinde 100 TL’lik bir artış olmuştu. 1100 TL olarak ödenen bayram ikramiyesi geçtiğimiz yıl beklentilerin aksine artmadı. Yani 2022 yılında da Ramazan bayramı ve kurban bayramı öncesi yapılan ikramiye ödemesi 1.100 olarak hesaplara yansıdı.

2023 Yılında Bayram İkramiyesine Zam Gelecek Mi?

Şimdi milyonlarca emekli 2023 yılında bayram ikramiyesi ne kadar olacak sorusunun yanıtını araştırıyor. Artan enflasyon ve her geçen gün düşen alım gücü nedeniyle emeklinin bu yıl zam beklentisi oldukça yüksek. Aslında Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanları da emekli Bayram ikramiyesine zam geleceğini iddia ediyor. Hatta bu zam oldukça yüklü olacak. Emekli maaşı zammı gibi %30 zam iddiaları da var. Ancak uzmanlar Ramazan Bayramı öncesinde ödenecek ikramiyenin en az 2.500 TL olacağını öne sürüyor. Bu iddianın gerçek olması halinde 2023 yılında ödenecek toplam emekli ikramiyesi tutarı 5.000 TL’ye yükselecek.

Ramazan Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?

Ramazan Bayramı için artık geri sayım başladı. Mart ayının son haftasında Ramazan ayı başlayacak ve Nisan ayının son haftası ise Ramazan Bayramı idrak edilecek. Emekli bayram ikramiyesi ödemelerinin ne zaman yapılacağı da merak konusu oldu. Geçim sıkıntısı çeken emekliler Bu yıl bayram ikramiyelerinin erken ödenmesini talep ediyor. Bu konu ile ilgili henüz kesin bir bilgi bulunmuyor ancak geçmiş yıllara bakarsak bayram ikramiyesi bayramdan bir hafta önce emeklinin hesabına yatıyor. Bu yılda 15 Nisan tarihinden itibaren bayram ikramiyesi ödemelerinin yapılacağı tahmin ediliyor.

AYYILDIZ HABER

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir