HaberlerGÜNCELYurt İçi

YÖRÜK KIL ÇADIRLARI DEPREM BÖLGESİNDE

YÖRÜK KIL ÇADIRLARI DEPREM BÖLGESİNDE

06 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve asrın felaketi olarak nitelendirilen, 11 ilimizi etkileyen depremlerin ardından depremzede vatandaşlarımıza yönelik yapılan çalışmalar kapsamında Aydın Valiliği koordinesinde Aydınlı hayırseverlerin katkılarıyla Hatay’da Bozdoğan Yörük Kıl Çadır Kenti oluşturuldu.

Oluşturduğumuz çadır kentimizde kullanılan çadırlar, Aydın’a özgü olarak Bozdoğan ilçemizde üretilen, yörük-göçebelerin tercih ettiği kışın soğuğu yazın da sıcağı tolere eden kıl çadırlardır.

250 kişilik kapasiteye sahip çadır kentimiz, 53 adet 3×4 =12 m2 aile barınma çadırı ile yemek ve diğer faaliyetlere yönelik içinde 25 masa ve 100 sandalye bulunan 1 adet 100 m2 alana sahip sosyal çadırın da bulunduğu toplam 54 çadırdan oluşmaktadır.

Bozdoğan Yörük Kıl Çadır Kentindeki her bir çadırın içine depremzedelerin temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2 ranza, tek kişilik baza, yatak, yorgan, yastık, nevresim takımları yerleştirilmiş olup; sehpa, sandalye, soba, çaydanlık vb. malzemeler ile de donatılmıştır. Çadır kentimize portatif banyo ve tuvaletler de temin edilerek yerleştirilmiştir.

Tüm ihtiyaçları Aydın’dan karşılanıp deprem bölgesine gönderilerek, kurulum işlemleri tamamlanan Bozdoğan Yörük Kıl Çadır Kentinin kurulmasına katkı veren herkese çok teşekkür ederiz.

 

Hüseyin AKSOY

Vali

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir