BelediyelerÇevreHaberlerYurt İçi

“İMAR AFFI İLE VERİLEN YAPI KAYIT BELGESİ YASA DIŞI YAPILAŞMANIN BELGESİDİR”

BAŞKAN ÖMER GÜNEL:

“İMAR BARIŞI DÜZENLEMESİ GÖZ GÖRE GÖRE TOPLU KATLİAMA DAVETİYE ÇIKARMAKTIR”

“İMAR BARIŞI=HUKUKİ GARABET=TOPLUMSAL CİNAYET”

“İNSANLARIN YAŞAMI SİYASİ RANT UĞRUNA FEDA EDİLEMEZ”

“İMAR AFFI İLE VERİLEN YAPI KAYIT BELGESİ YASA DIŞI YAPILAŞMANIN BELGESİDİR”

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, imar barışının göz göre göre toplu katliama davetiye çıkaran hukuk dışı bir düzenleme olduğuna dikkat çekerek “İmar barışı garabettir. Hukuka ve fenni usullere uygun olmayan binaların para verilerek yasallaştırılması anlamına gelen imar barışı düzenlemesinin bir an önce ülke gündeminden çıkarılması gerekiyor” dedi.

Başkan Ömer Günel, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından imar barışı uygulamasının ne kadar yanlış olduğunun çok acı bir biçimde anlaşıldığının altını bir kez daha çizerek bu uygulamanın bir an önce gündemden çıkarılması gerektiğini söyledi. Seçimden önce imar barışı çıkacağı yönündeki beklentinin kaçak inşaat sayısını artırdığını vurgulayan Başkan Ömer Günel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada hükümete seslenerek şöyle konuştu: “İmar Barışı düzenlemesinde yapı kayıt denen bir belge ortaya atıldı. Siz hukuka ve imar mevzuatına aykırı yapmış olduğunuz binayı beyan edip parasını ödediğiniz zaman beyanı esas alan devlet size bir yapı kayıt belgesi veriyor. Bu sayede binanız yıkılıncaya kadar yasallaşıyor. Dünyanın herhangi bir ülkesinde böyle bir uygulama var mıdır bilmiyorum. Bunu yaparak siz aslında hukuka aykırı ve fenni usullere uygun olup olmadığının tespiti yapılmamış kaçak yapıların doğru olduğunu söylüyorsunuz. Bu garabet bir uygulamadır. İnsanlar ‘seçimden önce yeniden imar barışı çıkacak’ demeye başladı ve bu da kaçak inşaat sayısının hızla artmasına neden oldu. İmar Barışı çıkmayacaksa açıklamasını yapın ve gündemi kapatın. Kaçak inşaatların peşinde koşmaktan kendi işimizi yapamaz hale geldik. İmar barışı ile bugüne kadar hukuka aykırı ve fenni usullere uygun olmayan binanı ‘para ver yasallaştıralım’ diyorsunuz. Bu göz göre göre toplu katliama davetiye çıkaran kabul edilemez bir durumdur.”

Kentsel dönüşümün önemine dikkat çeken Başkan Ömer Günel, riskli yapıların yeniden inşa edilmesi ile ilgili eksiklikler bulunduğunu ve bu konu ile ilgili yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir