ÇevreDünyaHaberlerYurt İçi

TÜRKİYE’M GEÇMİŞ OLSUN

TÜRKİYE’M GEÇMİŞ OLSUN

Türkiye’de pazartesi gece 04:00 sularında Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem ülkemizi yasa boğdu. Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Hatay, Kilis, Osmaniye, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana’da hissedilen depremin ardından ülkemizde adeta olağanüstü seferberlik ilan edildi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.5 üzeri iki depremin ardından artçı sarsıntılar devam etti. 10 ili etkileyen ve kalıcı hasarlara neden olan sarsıntıların ardından 6,6 şiddetine kadar ulaşan artçılar meydana geldi.

Aktif fay hatları üzerinde bulunması nedeniyle sık sık depremle sarsılan ülkemizde son dakika depremlerine ilişkin ayrıntıları bir araya getirdik. AFAD ve Kandilli Rasathanesi tarafından yayınlanan söz konusu deprem haberi bu kez Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinden geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, deprem saat 4.17’de, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde gerçekleşti. 7,4 büyüklüğündeki deprem, 7 kilometre derinlikte oldu. Gaziantep’te de büyüklükleri 6,4 ile 6,5 olan iki deprem meydana geldiğini açıkladı.

Deprem sonrası Kahramanmaraş’ta bir bölgede büyük bir yangın çıktı.

Doğu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesinde bir çok il depremle sallandı

Kahramanmaraş ve Gaziantep’te meydana gelen 7,4 ile 6,5 büyüklüğündeki deprem, Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Gümüşhane illerinde de hissedildi. Bölgede olumsuz bir durumun olmadığı bildirildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kahramanmaraş’ta gerçekleşen 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından an itibarıyla toplam 1.509 deprem meydana gelmiştir. Deprem bölgesinde yürütülen çalışmalarda toplam 121 bin 128 personel ile 12 bin 244 araç ve iş makinası görev yapmaktadır.” denildi.

Deprem bölgesindeki 75 bin 780 vatandaşımız diğer illere tahliye edilmiştir. Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde diğer ülkelerden yardım için gelen 6.810 personel afet bölgesine sevk edilmiştir. Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Sahil Güvenlik ve Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı toplam; 22 gemi 150 uçak/helikopter Bölgede görev almaktadır.

Kızılay ve STK’lar tarafından depremden etkilenen bölgelere 86 ikram aracı ile toplam 204 mobil mutfak/aşevi/fırın ve sahra mutfak sevk edilmiştir. Bölgedeki vatandaşlarımıza çorba, sıcak yemek, kumanya, ikramlık malzeme ve içecek dağıtılmaktadır.

Depremzedelere kira ve taşınma desteği! 1 yıl devam edecek

Depremden etkilenen vatandaşlara bir yıl boyunca kira yardımı yapılacak. Ayrıca şehir değiştirecek olan kişiler için 15 bin lira taşınma desteği sağlanacak. Depremzedeler yardımlardan nasıl yararlanacak? Detaylar belli oluyor.

Depremde 10 binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti, 100 binden fazla vatandaşımız yaralı.

15 BİN TL TAŞINMA DESTEĞİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, “Tüm çalışmalar için öncelikle 100 milyar liralık bir kaynak tahsis ettik. AFAD acil yardım ödeneğinden, oturduğu binalar yıkılmış, ağır veya orta hasat görmüş vatandaşlarımıza hane başına 15 bin lira taşınma yardımı yapmaya başlıyoruz. Yine bu hanelerdeki vatandaşlarımızdan konteyner kentler dışında barınacaklara ev sahibi olanlar için aylık 5 bin lira, kiracı olanlar için aylık 2 bin lira kira yardımı yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesinden yaptığı açıklamada “Çadırlarda kalmak istemeyen vatandaşlarımıza da kira bedelini ödemek suretiyle konutlara geçmelerini sağlayacağız. 1 yıl itibariyle vatandaşlarım kalabilecek.” diye konuştu.

10 BİN LİRA DEPREM YARDIM PARASI NASIL ALINIR, BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

10 bin lira yardım parası depremde zarar gördüğü tespit edilen ailelerin hesabına yatırılacak. Buna göre vatandaşlarımızın herhangi bir başvuru yapmasına gerek kalmayacağı bekleniyor. 

AYYILDIZ HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir