BelediyelerÇevreGÜNCELHaberler

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI ÖMER GÜNEL’DEN ACİL ÇAĞRI ! 

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI ÖMER GÜNEL’DEN ACİL ÇAĞRI ! 

“İMAR BARIŞI TAMAMEN GÜNDEMDEN ÇIKARILSIN” 

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, imar barışı konusu ülke gündeminden tamamen çıkmadan depremle mücadele etmenin mümkün olmadığını söyledi. Başkan Ömer Günel “İmara, fenne uygun olmayan hiçbir yapının yasal hale getirilmesi konusu artık tartışılmamalı bile” dedi. 

30 Ekim 2020’de Ege Denizi’nde yaşanan 6.9 şiddetindeki depremin ardından kaçak yapılaşmaya karşı mücadelesini artırarak sürdüren Kuşadası Belediyesi Başkanı Ömer Günel, Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 10 ilde büyük yıkıma neden olan depremlerin ardından acil çağrıda bulundu.  Turizm kentlerinin önemli rant bölgeleri olduğuna ve bu durumun da kaçak yapılaşmayı hızlandırdığına dikkat çeken Başkan Ömer Günel imar barışı uygulamasına derhal son verilmesi gerektiğini söyledi. 

Başkan Ömer Günel sözlerini şöyle sürdürdü: “İmar barışı çıkacak hevesi ile kaçak inşaatı gece bile yapmaktan çekinmeyen vicdan yoksunu insanlarla uğraşıyoruz. İmar barışı konusunun gündeme gelmesinin önü kesilmeli. Çünkü bizim gibi bölgelerde imar barışı çıkacak lafının ardından yapılan kaçak inşaatlara yetişemez durumdayız. Ekiplerimiz sadece bunların peşinden koşuyor. Bunu yapmaya çalışanların binalarını hızlı bir biçimde yıkmak için çabalıyoruz. Ancak geçmişten gelen ciddi bir riskli yapı stoku var. Bir taraftan da bunun yıkımı ile ilgili ciddi bir çalışma yapıyoruz. Bu yüzden imar barışı konusu artık gündemden çıkmalı. İmara, fenne uygun olmayan hiçbir yapının yasal hale getirilmesi konusu tartışılmamalı bile. Bu konuda da önümüzün açılmasını diliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir