HaberlerKonuk Yazarlar

   DEPREM

DEPREM

Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yeryüzeyini sarsma olayına “DEPREM” denir.

Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapılarında hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır.

Yeryüzünde en yıkıcı etkilere sahip doğal afetlerin başında depremler gelmektedir. Depremler, dünyanın yüzeyini oluşturan katmanların kırılması ile meydana gelir. Bu kırılma noktalarına yakın olan yerlerde can ve mal kaybına yol açar.

Türkiye, bir deprem ülkesi olduğu için neredeyse hepimiz depremi az çok hissetmiş, onun verdiği korkuyu yaşamışızdır. Maalesef ülke olarak depremlerden çok zarar gördük, çok acılar çektik. Öyle görünüyor ki bu zararları görmeye de devam edeceğiz. Depremin getirdiği acılar hangi ilimizde olursa olsun hepimizi derinden etkilemektedir. Depremi yaşayan insanlar için hepimiz üzülüyoruz.

Depremler dünya durdukça devam edecektir. Bunun için yapabileceğimiz bir şey yoktur. Ancak biz gerekli önlemleri alırsak, depremin yıkıcı etkisinden bir nebze de olsa kurtulabiliriz.

6 Şubat 2023 pazartesi sabah 04:17 saatlerinde meydana gelen depremde ölenlere Allah’tan rahmet, yaralıları da acil şifalar diliyorum. TÜM ÜLKEMİZİN HEPİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN.

Yıldız BARIN PERK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir