HaberlerKonuk Yazarlar

İLİŞKİLERİN DÖNÜŞÜMÜ

İLİŞKİLERİN DÖNÜŞÜMÜ

Merhaba bu haftaki yazımda, en çok soru aldığım konulardan birine yer vermek istiyorum.

Çiftlerle çalışırken en çok karşıma çıkan cümlelerden biri ‘başta böyle değildik bize ne oldu?’ oluyor.

Burada kastedilen aslında ilişkilerin başında kişilerin kendini en iyi özellikleriyle gösterme çabasında olması ve bunun ilişki ilerledikçe iyi- kötü bütün yanların ortaya çıkmasıyla sarsılması diyebiliriz.

Durum böyle olunca ilişkideki taraflar değişen bir şey mi var kaygısına düşüyor. Göz ardı edilense bir insanla tanıştığımızda aslında hepimizin olabildiğince sadece iyi yönlerini gösteriyor olması. Fakat bu, ilişkiye alıştıkça ve birlikte geçirilen süre arttıkça imkansız hale gelebiliyor. Çünkü gizlemek istesek bile gerçek kimliğimiz kendini günden güne gösteriyor. İyi ve kötü bütün yönlerimizle açığa çıkıveriyoruz.

İyi ama insan olarak sürekli değişim ve dönüşüm içindeyken, kurduğumuz ilişkilerin değişmesi neden tuhafımıza gidiyor?

Bir ilişki içindeyken kendimizi sonsuza kadar gizlemek elbette mümkün değil. Fakat zamana yenilmeyip ilişkiyi en baştaki o heyecan ve güzellikte tutmak mümkün.

Öncelikle kadın ve ya erkek herkesin kendi alanını koruması gerekiyor. Kendi işiniz, kendi arkadaşlarınız, kendi hobilerinizin en başındaki gibi sürdürülmesi mühim. Tek odak noktanız partneriniz olmamalı. Hayatınız tamamen partnerinize açık ve tahmin edilebilir olmamalı. Gizemli hava heyecanı yüksek tutar.

Kendine güven ise asla atlanılmaması gerekenlerden. İlişkiyi sürdürmek için sürekli taviz vermek ve fedakarlık yapmaktan uzak durulması gerekiyor. Alma-verme dengesini iyi kurmalısınız çünkü sürekli verici olmak sizden çalıyor.

Hayattan tek başınıza keyif alabiliyor olmaksa partnerinizle bağınızı aslında daha da güçlendiriyor.

Ayrıca uzlaşmacı olmak ve kendi zayıf yanlarınızı kabul etmek, empati yapabilmek ilişkiyi yaşamayı kolaylaştırıyor.

Böylece bizler, ilişkimizin gün geçtikçe geçirdiği dönüşümün doğal olduğunu ve ilişkiyi ayakta tutan temellerin hala orada olduğunu hissediyoruz. Böylece değişimlere panik olarak ve kaygıyla değil, heyecanla yaklaşıyoruz.

Psikolog Hazal Huntürk YILDIRIM

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir